نوآوران مدیریت ماندگار

انتشار کتاب در زمینه محیط زیست

نظر به اینکه شرکت نوآوران مدیریت ماندگار در حال تدوین کتابی در زمینه محیط زیست می باشد، و با توجه اینکه در این کتاب شرکت‌های تولیدی و خدماتی فعال در زمینه محیط زیست معرفی خواهند شد، از کلیه شرکت‌های فعال در این زمینه دعوت به عمل می آید تا ضمن تماس با این شرکت، ما را با فعالیت های محیط زیستی خود آشنا نمایند.

تلفن: ۸۸۰۴۹۲۹۰

ایمیل: hzh@mec-ir.com  • نوآوران مديريت ماندگار
  • نوآوران مديريت ماندگار
  • نوآوران مديريت ماندگار

تولید بدون کارخانه

امروزه مسئله بهره­وری و استفاده بهینه از تمامی امکانات تولیدی در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها نقش کلیدی دارد. افزایش قابلیت­های بهره­گیری از منابع تولیدی می­تواند حرکت موثری در تولید کمی و کیفی محصولات صنعتی ایجاد نماید.

چالش­های محیط تولید امروزی مانند جایگزینی اقتصاد تنوع به­جای اقتصاد تعداد، گسترش فزاینده رقابت، افزایش هزینه­های سربار ساخت و کارخانه­داری، کاهش عمر محصولات، یکپارچگی اقتصاد منطقه­ای با مصادیق مناطق آزاد، اتحادیه گمرکی، بازارهای مشترک، اتحادیه­ها و پیمان­های اقتصادی و منطقه­ای، گسترش دور از انتظار تکنولوژی کامپیوتر پایه و ارتباطی و افزایش نیازمندی­های انگیزشی مشتریان باعث ظهور محصولات متنوعی با القاب تجاری جدید و مشهوری شده است که به نظر می‏رسد برای کاهش هزینه­ها و تحصیل توان­های رقابتی در بازار گسترده تقاضا، ماراتن نفس­گیری را بنانهاده­اند. در این میان کارخانه­های سنتی در کشورهای در حال توسعه با توجه به عدم انعطاف­پذیری در تغییر طرح محصول، هزینه­های ثابت سرمایه‏گذاری بالا، سربار ساخت بالا، امکان دسترسی به توان­های رقابتی را از دست داده و از گردونه رقابت و جهانی شدن عقب می­مانند.

تولید بدون کارخانه استعاره­ای است از یک استراتژی کسب­و­کار بر پایه برون­سپاری فرآیندهای تولید با تاکید بر جایگاه­یابی و بهره‏گیری از شبکه تامین و توزیع به منظور دستیابی به مزیت­های رقابتی تولید.

یا به عبارت دیگر واگذاری فعالیت­های مدیریتی و عملیاتی سازمان به بنگاه­ها و شرکت­های دیگر در راستای کاهش هزینه­ها از یک طرف و افزایش بهره­وری و تمرکز روی فعالیت­های رهبری در سازمان از سوی دیگر و با هدف کسب توان­های رقابتی و کاهش ریسک تولید تحت یک نام تجاری مشخص.

تولید بدون کارخانه رویکرد جدیدی است که در راستای رقابت­پذیر شدن سازمان­های تولیدی بوجود آمده است. و حاصل تکوین دانش تولید و تعامل آن با شرایط امروز در فضای رقابتی است.

هدف از تولید بدون کارخانه استفاده بهینه از منابع تحقیقاتی و تولیدی با حداقل هزینه سرمایه­گذاری و ایجاد امکانات و پرسنل می­باشد که نهایتاً با ایجاد یک خط مونتاژ بتوان محصول مورد نیاز را تولید نمود. در این  صورت می­توان با عقد قراردادهای تحقیقاتی و تولیدی نسبت به تهیه مواد و ساخت قطعات در خارج از تشکیلات اقدام نمود.

امروز فاکتور فروش، فاکتور مهندسی و طراحی محصول بیشتر از تولید محصول اهمیت دارد، لذا شرکت­های موفق سعی می‏کنند از زنجیره ارزش یک محصول (طبق نظر پورتر) قسمت­هایی که کمترین ریسک و سرمایه­گذاری را به خود اختصاص می‏دهند را حذف نمایید و بخش­هایی که بیشترین دانش و بازده سرمایه را در بردارند را به عنوان حوزه تمرکز انتخاب نمایید و سایز بخش­ها را از طریق استراتژی­های مختلف واگذار کنند لذا برای دستیابی به چنین توانایی و شایستگی، سازمان­ها باید نکاتی را مورد نظر قرار دهند که موفقیت آن­ها را در دستیابی به تولید بدون کارخانه تضمین نماید.

 
شما اینجا هستید: